Keysight (formerly Agilent T&M) N9000A-507-PC5-SSD-B25-EDP-EP4-FSA-P07-W7X CXA Signal Analyzer, 9 kHz – 7.5 GHz
Manufacturer Keysight (formerly Agilent T&M)Description
Key Features & Specifications
Functionality
- 9 kHz to 3, 7.5, 13.6 or 26.5 GHz; internal preamplifier options up to 26.5 GHz
- 10 MHz (standard), 25 MHz (optional) analysis bandwidth
- Optional built-in tracking generator 3 or 6 GHz (up to 7.5 GHz models)
- Optional additional 75 ohm input connector, 1.5 GHz (up to 7.5 GHz models)
Performance
- ±0.5 dB absolute amplitude accuracy
- Up to +17 dBm third order intercept (TOI)
- –163 dBm at 1 GHz, –147 dBm at 26.5 GHz displayed average noise level (DANL) with preamplifier
- Up to 73 dBc W-CDMA ACLR dynamic range (with noise correction on)
Measurement application & software
- Advanced analysis of up to 70 signal formats, software runs inside the CXA with 89600 VSA software
- Keysight’s PowerSuite one-button power measurements included as standard
Automation & communication interface
- LXI class C compliant, SCPI, and IVI-COM
- USB 2.0, 1000 Base-T LAN, GPIB
- Programming remote language compatibility with ESA and other X-Series
- Common X-Series user interface / Open Windows XP operating system
Options (included)
| 507 | Frequency range, 9 kHz to 7.5 GHz |
| B25 | Analysis Bandwidth, 25 MHz |
| EDP | Enhanced display package |
| EP4 | Enhanced phase noise performance, CXA |
| FSA | Fine resolution step attenuator |
| P07 | Preamplifier, 7.5 GHz |